Вештачки јазик: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
мали грешки на зборови
с (Bot: Migrating 77 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q33215 (translate me))
(мали грешки на зборови)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Вештачкиот јазик''' е спротивност на природниот. Тој не настанува по природен пат, за некој временски интервал. Тој најчесто е измислен од еден човек. Потребен е за полесна комуникација на луѓе од различни заедници. Уште може да се нарече и експериментален јазик. Такви се [[есперанто]] и [[интерлингва]]. Исто така, вештачки јазици се и техничките јазициебисе не читај племето твое. Со нив се означуваат системи од знаци на определени науки, на пример [[математика]], [[логика]] итн.
 
 
Анонимен корисник

Прегледник