Тирол (покраина): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 174 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
Населението брои околу 710.000 жители и е петта покраина по населеност. Густината изнесува 55 жители/км2 што е понизок од просекот на државно ниво. Етничкиот состав го сочинуваат мнозинството [[Австријци]] и во поново време има значително доселување на луѓе од [[СФРЈ|државите на поранешна Југославија]] и [[Турци]].
 
 
[[Категорија:Административна поделба на Австрија]]
[[Категорија:Сојузни покраини во Австрија]]

Прегледник