Разлика помеѓу преработките на „Скадар (округ)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 170 бајти ,  пред 7 години
с
fixing dead links
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-[[Category: +[[Категорија:))
с (fixing dead links)
[[Image:AlbaniaShkoder.png|right|Скадар]]
 
'''Округот Скадар''' ({{Lang-sq|Rrethi i Shkodrës}}) е еден од 36-те окрузи во Албанија. Округот има население од 185,646 жители<ref>{{cite web|url=http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls|title=POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010|publisher=Albanian Institute of Statistics|accessdate=2010-09-09|archiveurl=http://web.archive.org/web/20110724163134/http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls|archivedate=2011-07-24}}</ref> и површина од 1,973&nbsp;km². Округот се наоѓа во северниот дел од земјата и таму се наоѓаат следните населени места:
*[[Ана е Малит]]
*[[Брдица]]

Прегледник