Разлика помеѓу преработките на „Кнежевство Молдавија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
 
Западниот дел од Молдавија (кој денес припаѓа на [[Романија]]) останал самостојно кнежевство, кое подоцна во [[1859]] година се соединило со [[Влашка]] ([[романски]]: ''Wallachia'') за формирање на [[Кралство Романија]].
 
[[Категорија:Кнежество Молдавија| ]]

Прегледник