Разлика помеѓу преработките на „Аголна големина“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 13 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: Податотека:Аголна големина.svg|мини|десно|300п|Одредување на аголната големина на ед...)
 
с
 
 
==Формула==
Аголната големина на [[кружница]] на рамнина нормална на displacement векторот помеѓу гледиштето и центарот на кружницата се пресметува по формулата:
:<math>\delta = 2 \arctan \left( \tfrac{d}{2L}\, \right),</math>
 

Прегледник