Разлика помеѓу преработките на „Алфа Кентаур“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
с
| names = Alp Cen, Rigil Kentaurus, Rigil Kent, Toliman, Bungula, [[Henry L. Giclas catalogue|Gl]] 559 A/B, [[Harvard Revised catalogue|HR]] 5459/5460, [[Cape Photographic Durchmusterung|CP(D)]]-60°5483, [[Henry Draper catalogue|HD]] 128620/128621, [[General Catalogue of Trigonometric Parallaxes|GCTP]] 3309.00, [[Luyten Half-Second catalogue|LHS]] 50/51, [[Smithsonian Astrophysical Observatory|SAO]] 252838, FK5 538, [[Hipparcos catalogue|HIP]] 71683/71681. }}
{{Starbox end}}
'''Алфа Кентаур(и)''' (''α Cen/Centauri'' или '''Толиман''') е најсјајната [[ѕвезда]] во [[Кентаур (соѕвездие)|соѕвездието Кентаур]] (''Centaurus''), кое е видливо од [[јануари]] до [[јули]], а кулминира во текот на [[април]] и не е видливо од [[северна хемисфера|северната хемисфера]] на [[географска ширина|географски широчини]] поголеми од 30°.
 
Алфа Кентаур е најблиска ѕвезда до [[Земја]]та, после [[Сонце]]то.

Прегледник