Разлика помеѓу преработките на „Алфа Кентаур“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 6 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 61 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q12176 (translate me))
с
{{Starbox begin
| name = Алфа КентауриКентаур A<ref name="simbad_a">
{{цмс
| title=LHS 50 -- Ѕвезда со големо сопствено движење
{{Starbox image
| image = [[Податотека:Position_Alpha_Cen.png|250px]]
| caption = Положбата на ѕвездата Алфа КентауриКентаур во рамките на соѕвездието [[Кентаур (соѕвездие)|Кентаур]]
}}
{{Starbox observe
}}
{{Starbox visbin
| name = Алфа КентауриКентаур B
| period = 79,24
| axis = 17,59
| names = Alp Cen, Rigil Kentaurus, Rigil Kent, Toliman, Bungula, [[Henry L. Giclas catalogue|Gl]]&nbsp;559 A/B, [[Harvard Revised catalogue|HR]]&nbsp;5459/5460, [[Cape Photographic Durchmusterung|CP(D)]]-60°5483, [[Henry Draper catalogue|HD]]&nbsp;128620/128621, [[General Catalogue of Trigonometric Parallaxes|GCTP]]&nbsp;3309.00, [[Luyten Half-Second catalogue|LHS]]&nbsp;50/51, [[Smithsonian Astrophysical Observatory|SAO]]&nbsp;252838, FK5&nbsp;538, [[Hipparcos catalogue|HIP]]&nbsp;71683/71681. }}
{{Starbox end}}
'''Алфа КентауриКентаур(и)''' (''α Cen/Centauri'' или '''Толиман''') е најсјајната [[ѕвезда]] во [[Кентаур (соѕвездие)|соѕвездието Кентаур]] (''Centaurus''), кое е видливо од [[јануари]] до [[јули]], а кулминира во текот на [[април]] и не е видливо од [[северна хемисфера|северната хемисфера]] на [[географска ширина|географски широчини]] поголеми од 30°.
 
Алфа КентауриКентаур е најблиска ѕвезда до [[Земја]]та, после [[Сонце]]то.
 
== Опис ==
[[Податотека:Alpha Centauri relative sizes mk.svg|мини|лево|350п|Големината и бојата на ѕвездите од тројниот систем на Алфа КентауриКентаур во однос на [[Сонце]]то]]
Набљудувана со голо око како еден објект, Алфа КентауриКентаур, означена како Алфа КентауриКентаур A/B (''α Cen A/B''), всушност e бинарен[[двојна ѕвезда|двоен ѕвезден систем]] составен од поединечните ѕвезди наречени Алфа КентауриКентаур А (''α Cen А''), со 110% од [[маса]]та и 151,9% од [[сјајност]]а на нашето [[Сонце]], и Алфа КентауриКентаур B (''α Cen B''), со 90,7% од [[маса]]та и 50,0% од сјајноста на Сонцето. Всушност, Алфа КентауриКентаур е троен систем, чиј член е и [[Проксима КентауриКентаур]], најблиската ѕвезда до [[Сонце]]то.
 
Нивната просечна оддалеченост од Сонцето изнесува 1,34 [[парсек]] или 4,37 [[светлосна година|светлосни години]]<ref>
.
 
Иако е најблиска до Земјата, таа е трета според сјајноста со својата [[Привидна ѕвездена величина|привидна магнитуда]] од -0.27, а се наоѓа на 4,3 [[светлосна година|светлосни години]] од Земјата. Координатите на Алфа КентауриКентаур во сферниот небесен екваторски координатен систем се 14 часови и 36 минути ([[ректасцензија]]) и -60°38' ([[деклинација]]). Оваа ѕвезда ѝ припаѓа на [[ѕвездена класификација|спектралната класа]] G2, како и Сонцето.
 
Во системот се наоѓа и планетата [[Алфа КентауриКентаур Bb]] која има Земјина големина слична на и претставува најблиската [[егзопланета]] до Земјата. Има [[минимална маса|маса од барем]] 113% од онаа на Земјата<ref name = "Wall"/> и кружи околу Алфа КентауриКентаур B во период од 3,236 дена.<ref name = "Dumusque">{{цитирано списание | last = Dumusque | first = X. | authorlink =
| coauthors = Pepe, F.; Lovis, C.; Ségransan, D.; Sahlmann, J.; Benz, W.; Bouchy, F.; Mayor, M.; Queloz, D.; Santos, N.; Udry, S. | title = An Earth mass planet orbiting Alpha Centauri B | journal = [[Nature (списание)|Nature]] | volume = 490 | issue = | pages = | date = 17 октомври 2012 | url = http://www.eso.org/public/archives/releases/sciencepapers/eso1241/eso1241a.pdf | doi = 10.1038/nature11572 | accessdate = 17 октомври 2012}}</ref> Растојанието од планетата до ѕвездата изнесува 6 милиони километри,<ref name = "Wall">{{цмс | last = Wall | first = Mike | title = Discovery! Earth-Size Alien Planet at Alpha Centauri Is Closest Ever Seen | work = [http://www.space.com/ Space.Com] | publisher = TechMediaNetwork | date = 16 октомври 2012 | url = http://www.space.com/18089-earth-size-alien-planet-alpha-centauri.html | accessdate = 17 октомври 2012}}</ref> 4% од растојанието од Земјата до Сонцето и десет пати поблиску од орбитата на [[Меркур (планета)|Меркур]]. Површинската температура изнесува барем 1500 [[келвин|K]] (прибл. 1200 [[целзиус|°C]]), што е преврело за човечки живот, но сепак можно за [[микроорганизам|микроорганизми]].<ref>[http://www.nature.com/news/the-exoplanet-next-door-1.11605 "The exoplanet next door: Earth-sized world discovered in nearby α Centauri star system".] Eric Hand, ''Nature'', 1 октомври 2012. пров. 16 октомври 2012 </ref>
 
== Поврзано ==
* [[Бета КентауриКентаур]] (Хадар)
* [[Проксима КентауриКентаур]]
* [[Алфа КентауриКентаур Bb]]
 
== Наводи ==

Прегледник