Разлика помеѓу преработките на „Руско-турска војна (1806-1812)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с
|casualties2=
}}
{{Османлиско-руски војни}}
'''Руско-турската војна''' ([[1806]]—[[1812]]) се водела помеѓу [[Руската империја]] и [[Османлиската империја]]. Војната ја започнала Османлиската империја, која сакала да ги заземе [[Молдавија]] и [[Влашка]]. Оваа војна е дел од т.н. [[Наполеонски војни]]. Војната завршила со потпишување на [[Букурешки договор (1812)|договор]] во [[Букурешт]] на [[8 мај]] [[1812]] година, според кој, [[Бесарабија]] (источната половина од Молдавија) била припоена кон Руската империја, реката Прут станала нова западна граница на Руската империја. Исто така Русија се здобива со право на трговија по реката [[Дунав]].
 
 
Сето тоа довело до барање на [[Букурешки договор (1812)|мировен договор]] кој бил потпишан во [[Букурешт]]. Според договорот на Русија била отстапена Бесарабија и покрај тоа што оваа земја припаѓала на нејзината вазална држава Молдавија,
 
{{Османлиско-руски војни}}
 
[[Категорија:Конфликти во 19 век]]

Прегледник