Договор од Пожаревац: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
}}
'''Договорот од Пожаревац''' е договор кој бил потпишан во градот Пожаревац меѓу [[Османлиската Империја]] од една страна и [[Хабсбуршката монархија]] и [[Венецијанската република]] од друга страна. Договорот бил потпишан на [[21 јули]] [[1711]] година. Овој договор го означил крајот на [[Отоманско-венецијанска војна (1714–1718)|Отоманско-венецијанската војна (1714–1718)]] и [[Отоманско-австриска војна (1716–1718)|Отоманско-австриската војна (1716–1718)]].
 
Според договорот Османлиите изгубиле дел од Банат, Смедеревскиот санџак заедно со Белград и Северна Босна. Австрија со Белград управувала во следните 20 години. Од друга страна пак Османлиите го добиле Пелопонез и Крит.

Прегледник