Чикаго: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 33 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 141 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1297 (translate me))
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Chicago Skyline.png|250px|мини|right|Воздушната линија на Чикаго]]
 
'''Чикаго''' ({{lang-en|Chicago}}) е голем [[град]] во сојузната држава [[Илиноис]], [[САД]] и метрополитенска област која го вклучува градот и околните области. Градот Чикаго е најголемиот град на средниот исток на САД и третиот најнаселен град во САД, со околу 2,9 милиони жители. Метрополитенската област на Чикаго, понекогаш неформално именувана како [[Чикаголенд]], има население од 9,4 милиони жители во Илиноис, [[Висконсин]] и [[Индијана]], правејќи го третиот најголем во Соединетите Држави. Чикаго се наоѓа на југозападниот брег на [[езеро]]то [[Мичиген (езеро)|Мичиген]] и е транспортен, индустриски, политички, финансиски, медицински и високообразовен центар. Чикаго е неформално наречен и „Вториот Град“, „Ветровитиот Град“, „Градот на Големите Рамења“, „Чи-Сити“ и „Чи-Таун“. Се наоѓа во [[Среден Запад]] во САД.
 
Чикаго бил основан во [[1833]] како град кој ги поврзува [[Големите езера]] со системот на реката [[Мисисипи (река)|Мисисипи]]. Наскоро тој станал транспортниот центар на стариот северозапад со главни водни врски, канали и од [[1855]] со [[железница]]. Од [[1890]] тој бил еден од десетте највлијателни [[Глобален град|светски градови]]<ref>[http://www.lboro.ac.uk/gawc/citymap.html The World According to GaWC (2006)]. ''Globalization and World Cities Study Group and Network''.</ref>

Прегледник