Разлика помеѓу преработките на „Ајдутство“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземен 1 бајт ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
{{Османлиско-македонски војни и востанија}}
'''Ајдутството''' претставува најстара и најдолготрајна форма на вооружен отпор а се појавило во [[16 век]] <ref name="IMN"><small>''Историја на македонскиот народ, книга прва, издава нип Нова Македонија - заедница за издавачка дејност, книги, периодика и публицистика - Скопје, Скопје, 1969 година''</small></ref>. Ајдути станувале најчесто смелите луѓе, а најмногу имало селани. Биле организирани во ајдутски дружини на чело со војвода, арамбаша кој самите го избирале.
 
== Извори ==
<references/>
 
{{Османлиско-македонски војни и востанија}}
 
[[Категорија:Воени организации]]

Прегледник