Разлика помеѓу преработките на „Бајазит-паша“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 743 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
}}
 
'''Бајазит Паша''' (? - {{починал на||јули|1421}}) бил османлиски државник и Голем везир на империјата во периодот од [[1413]] до [[1421]] година<ref name = turkbook>İsmail Hâmi Danişmend, Osmanlı Devlet Erkânı, Türkiye Yayınevi, İstanbul, 1971, p. 9. (Turkish)</ref>.
 
Тој бил роден во [[Амасија]] и одгледан во султанскиот сарај. Во времето на [[Бајазит I]] работел на повеќе воени позиции, а во времето кога синот на султанот, шехзаде Мехмед (идниот [[Мехмед I]]) станал управител на Амасија, тој му станал главен советник.
 
По катастрофалниот [[Битка кај Анагора (1402)Ангора|пораз кај Анагора]] во [[1402]] година и заробувањето на султан Бајазит, Бајазит Паша успеал да го спаси 15-годишниот Мехмед Челеби од силите на [[Тимур]] и да го засолни во Амасија. По крајот на [[Отомански интеррегнум|граѓанската војна]], Бајазит станал голем везир на Мехмед I. Во негово време било задушено [[Бедредин Симави|востанието на Бедредин]] во [[1420]] година.
По смртта на Мехмед I, Бајазит ја сочувал неговата смрт за 40 дена додека султановиот син Мурат пристигне во престолнината и го зазеде тронот. Во јули [[1421]] година, само два месеци по крунисувањето на [[Мурат I]], Бајазит Паша бил испратен да го задуши востанието на [[Мустафа Челеби]], чичкото на Мурат. Во битката кај Едрене тој бил заробен и егзекутиран.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{s-start}}
{{s-off}}
{{s-bef|before=[[Имамзаде Халил Паша]]}}
{{s-ttl|title=[[Голем везир на Османлиската империја]]|years= [[1413]] - [[1421]] }}
{{s-aft|after=[[Чандарли Ибрахим Паша]]}}
{{end}}
 
{{Голем везир на Отоманската Империја}}
 
[[Категорија:Велики везири на Отоманската империја]]
[[Категорија:Паши]]
[[Категорија:Отоманци од 13 век]]
[[Категорија:Отоманци од 14 век]]

Прегледник