Разлика помеѓу преработките на „Шакал“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 11 бајт ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Чекалници'''Чекал''' или '''шакал''' (од турски çakal, во персиски shaghal и санскрит sṛgālaḥ) е [[предаторграбливец]] со среден раст, еден од трите (во некои извори четирите) [[цицачи]] од фамилијата [[Кучеви]] (Canidae), пронајдени во [[Африка]], [[Азија]] и Југоисточна [[Европа]].
 
 
Чекалници (од турски çakal, во персиски shaghal и санскрит sṛgālaḥ) е [[предатор]]со среден раст, еден од трите (во некои извори четирите) [[цицачи]] од фамилијата [[Кучеви]] (Canidae), пронајдени во [[Африка]], [[Азија]] и Југоисточна [[Европа]].
 
==Карактеризација==
Чакалите се моногамни, како една двојка брани својата територија од останатите како гневен прогонува натрапниците и обележува границата со [[урина]] и измет. Населена област може да биде доволно голема за да се сместат и младите чекаше додека си основаат [[семејство]] и да најдат свој територија. Понекогаш чакалите формираат мали групи, ако најде труп на животно, но обично ловат сами или во парови.
 
Современи истражувања разјаснуваат врските меѓу чакаловите видови. Иако нивните надворешни карактеристични црти, не сите чакалови видови се толку блиски едни со други. Ивичестиот и черногръбият чекал се слични, но биолошки, нивниот изглед е поделен од оној на дивите кучиња и волците пред 6-7 милиони години. [[Златен чакал]] и [[етиопскиот волк]] се дел од групата, која вклучува и [[сиви волци]], домашно [[куче]] и [[којокојот]]. Експерименти[[Опит]]и во [[Германија]] дошле до заклучок дека при вкрстување помеѓу [[пудлица]] и [[чакал]], се добива [[хибрид]], кој за разлика од вкрстување помеѓу [[волк]] и [[куче]] е со намалена способност за размножување, намалени комуникациски способности, како и зголемување на генетските болести, само по три генерации размножување.
 
==Видови==
Античкиот Египетски бог на подземниот свет, [[Анубис]], бил портретиран во човечко [[тело]] со глава на '''чакал'''. Денес чaкалот е едно од најчестите животни во [[Африка]] - надвор од резерватите, во обработливо земјиште, дури и во близина на човековите [[Населба|населби]].
 
==ПреносливоПреносно значење==
 
Популарната, но донекаде неточна, идеја за чакалите како [[мршојадни животни]], придонесува за негативна асоцијација кога ќе се спомене тоа. Заедничко е оттаму и поврзувањето на зборот чакал со човек, дури и со група луѓе кои се однесуваат со одредени сличности - тепање, зборување агресивно, подло однесување и сл.ситуации во кои се напаѓа паднатиот.

Прегледник