Гром: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 73 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Молња со помош на HotCat)
сНема опис на уредувањето
'''ГромотГром''' е [[звук]] создаден од [[молња]]. Зависно од карактерот на молњата и растојанието на слушателот, громот може да варира помеѓу остро гласно пукање до долготрајно ниско кркорење. Отскокот на [[притисок]] и [[температура]] од молњата создава брзо проширување на [[воздух]]от, што резултира во [[ударен бран]], кој всушност претставува гром.{{никулец}}
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Громот''' е звук создаден од [[молња]]. Зависно од карактерот на молњата и растојанието на слушателот, громот може да варира помеѓу остро гласно пукање до долготрајно ниско кркорење. Отскокот на [[притисок]] и [[температура]] од молњата создава брзо проширување на [[воздух]]от, што резултира во [[ударен бран]], кој всушност претставува гром.{{никулец}}
 
[[Категорија:Метеорологија]]
[[Категорија:Атмосферска термодинамика]]
[[Категорија:Молња]]
 
[[ja:雷#雷鳴]]

Прегледник