Разлика помеѓу преработките на „Живко Фирфов“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 24 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с (Бришење на "Живко_Фирфов.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на [[commons:User:Micki|M...)
с
| birthname = Живко Фирфов
| birthdate = [[20 ноември]] [[1906]]
| location = [[Велес]]
| deathdate = [[21 јули]] [[1984]]
| nationality = Македонец
| field = етномузиколог, диригент, музички деец
}}
'''[[Живко Фирфов]]''' ({{роден во|Велес|Македонија}}, {{роден на|20|ноември|1906}} - {{починал на|21|јули|1984}}), — истакнат [[Македонија|македонски]] [[Етномузикологија|етномузиколог]], [[педагог]], [[диригент]] и музички деец.
 
За својата богата музичка активност има добиено повеќе награди и признанија, меѓу кои и почесен докторат на Географското здружение од Колумбија, [[САД]], во 1955 година.

Прегледник