Разлика помеѓу преработките на „Инквизиција“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 10 бајти ,  пред 6 години
с
с
[[Наполеон Бонапарт]] ја укинал инквизицијата во [[1808]] година, но повторно истата била обновена во [[1814]] година. Инквизицијата повторно била на удар во [[1820]] година. Конечно, во [[1834]] година, на интервенција на папата, инквизицијата била изгасната. Според некои статистики, последиците од инквизицијата предизвикале запалување на 34.628 лица, протерување на 18.049, а на други начини биле казнети околу 308.214 луѓе.
 
== Поврзано ==
== Види исто така ==
 
* [[Лов на вештерки]]

Прегледник