Адам Смит: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 34 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (oтстранета Категорија:Економисти со помош на HotCat)
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:AdamSmith.jpg|мини|десно|200п|Адам Смит]]
 
'''Адам Смит''' ([[Англиски јазик|анг:]] ''Adam Smith'',; [[16 јуни]] [[1723]] - [[17 јули]] [[1790]]) — [[Британија|британски]] политички економист и филозоф. Автор е на прочуената ''Богатството на народите: Иследување на неговата природа и причини'' ([[1776]]), која е еден од првите обиди за разгледување на историското развивање на индустријата и трговијата во [[Европа]]. Овој труд е особено важен за научната дисциплина [[економија]] и е една од најизвестните прегледи во поткрепа на слободната трговија, капитализмот и [[либерализам|либерализмот]]. Адам Смит е еден од најзначајните претставници на англиската [[класична економија|класична политичка економија]].
 
== Биографија ==

Прегледник