Разлика помеѓу преработките на „Галилејско Езеро“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
[[File:Sea of Galilee SPOT 1129.jpg|thumb|right|Галилејското Езеро, сателитска снимка]]
 
'''Галилејско Море''' се вика и уште Галилејско Езеро, ТиверијадскоТиберијско езеро, Генезаретско езеро или езеро Кинерат е нај слатководнотослатководно езеро на територијата на [[Израел]].
 
Називот Галилејско го добило по покраината [[ГалилејГалилеја (покраина)]] во кое се наоѓа. Генезарет е неговото постаро име и го добило по градот кој што се наоѓал на неговите брегови, а ТиверијадскоТиберијско се викало од првиот век по градот ТиберијадаТиберија. Кинерет денес е негово службено име.
 
==Географија==

Прегледник