Разлика помеѓу преработките на „Синоним (таксономија)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Vampyroteuthis infernalis.jpg|мини|275п|[[Вампирска лигња|Вампирската лигња]] (''Vampyroteuthis infernalis'' <code>Chun</code>, <code>1903</code>) има поголем број на синоними:<br />• ''Cirroteuthis macrope'' <code>Berry</code>, <code>1911</code><br />• ''Vampyroteuthis macrope'' <code>Berry</code>, <code>1911</code><br />• ''Melanoteuthis lucens'' <code>Joubin</code>, <code>1912</code><br />• ''Watasella nigra'' <code>Sasaki</code>, <code>1920</code><br />• ''Danateuthis schmidti'' <code>Joubin</code>, <code>1929</code><br />• ''Hansenoteuthis lucens'' <code>Joubin</code>, <code>1929</code><br />• ''Melanoteuthis schmidt'' <code>Joubin</code>, <code>1929</code><br />• ''Melanoteuthis beebei'' <code>Robson</code>, <code>1929</code><br />• ''Retroteuthis pacifica'' <code>Joubin</code>, <code>1929</code><br />• ''Melanoteuthis anderseni'' <code>Joubin</code>, <code>1931</code>.]]
 
Во [[научна номенклатура|научната номенклатура]], '''синонимСиноним''' е научен назив што се однесува на [[таксон]] во [[научна номенклатура|научната номенклатура]] кој денес има поинакво име,<ref name=ICBNsyn>[[#ICBN|''ICBN'']], „synonym“ во Прилог VII: „Поимник“ </ref> иако во зоологијата има малку поинаква улога.<ref>[[#ICZN|''ICZN'']], „synonym“ во „Поимник“</ref> На пример, [[Карл Линеј|Линеј]] ѝ го дал првото научно име на [[смрчата]], кое гласело ''Pinus abies''. Денес тој назив не е во употреба и претставува синоним за тековното име ''Picea abies''.
 
Синонимите во научна смисла важат само за научните називи, а не и за народните. На пример, „[[поскок]]“ и „[[камењарка]]“ обете се однесуваат на ''Vipera ammodytes'' и не претставуваат научни синоними, туку едноставно разни [[народно име|народни]] (тривијални) имиња за едно исто животно.

Прегледник