Разлика помеѓу преработките на „Ногоплоди“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 1 бајт ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
 
'''Ножноплодните''' ([[науч.]] ''Podocarpaceae'') —голема— голема [[Фамилија (биологија)|фамилија]] на претежно [[иглолисни]] растенија, претежно од [[Јужнајужна Полутопкаполутопка|Јужнатајужната Полутопкаполутопка]]. Фамилијата се состои од 156 [[вид (биологија)|видови]] [[зимзелено растение|зимзелени]] [[дрво|дрва]] и [[грмушка|грмушки]]. <ref name="eckenwalder2009"> James E. Eckenwalder. 2009. ''Conifers of the World''. Timber Press: Portland, OR, USA. ISBN 978-0-88192-974-4. </ref> Овие се поделени во 19 [[род (биологија)|рода]], ако го броиме родот ''Phyllocladus'', и ако ги прифатиме родовите ''Manoao'' и ''Sundacarpus''.
 
Оваа фамилија е класичен пример за [[антарктичка флора]], со главни центри на [[биоразновидност|разновидност]] во [[Австралазија]], особено застапени во [[Нова Каледонија]], [[Тасманија]] и [[Нов Зеланд]], и малку помалку застапени во [[Малезија]] и [[Јужна Америка]] (главно на [[Анди]]те). Неколку родови виреат северно од [[екватор]]от во [[Индокина]] и на [[Филипините]]. Родот [[ногоплод]] (''Podocarpus'') е распространет на север дури до [[Јапонија]] и јужна [[Кина]] и [[Азија]], [[Мексико]] и [[Америка]]. Родот ''[[Nageia]]'' вирее до јужна [[Кина]] и јужна [[Индија]]. Два рода се застапени и во [[супсахарска Африка]] - широкораспространетите ногоплодови и [[ендемизам|ендемскиот]] [[африкански ногоплод]] (''Afrocarpus'').

Прегледник