Бисалтија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 27 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[File:Bisaltai Oktadrachm.jpg|thumb|right|350px|Монети кои потекнуваат од Бизалтија, околу 475-465 гпне. Октадрахма (28.68 g)]]
 
'''Бисалтија''' билаили '''Визалтија''' — област во [[Античка Македонија]] по долниот тек на реката [[Стримон]]. Населението [[Бисалти]] живеело западно и источно од Стримон, област населена од [[Одоманти]]те и [[Едонци]]те. Според најстарото сведоштво кај [[Херодот]], така се нарекува областа околу градот [[Аргила]] (западно од Стримон).<ref>''Herodotus, 4 vols., Harvard University Press, 1960''</ref> [[Тукидид]] ја спомнува во контекст на освојувањата на македонскиот крал [[Александар I Македонски]] и проширувањето на државата до Стримон.<ref>''Thoucidides, 4 vols., Harvard University Press, 195''</ref>
 
Населението што живеело во Бисалтија се именувало како Бисалти. Нивното населување на источниот брег на Стримон се случува, најверојатно, со освојувачките походи на Aлександар I Македонски во V в. пне.

Прегледник