Разлика помеѓу преработките на „Општина Сарај“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2.622 бајти ,  пред 6 години
с
Отстрането уредувањето на Филип-Фичо (разговор), вратено на последната верзија на [[User:Ehrlich91|Ehrli...
(дополнување, поправки, обновување, граматички поправкиилустрирање, поправки)
с (Отстрането уредувањето на Филип-Фичо (разговор), вратено на последната верзија на [[User:Ehrlich91|Ehrli...)
''Оваа статија се однесува на [[Град Скопје|скопската]] општина Сарај. За селото Сарај во [[општина Босилово]], видете [[Сарај (Босилово)]].''
[[Податотека:Http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0e/Coat of arms of Saraj Municipality.svg|мини|десно]]
== Општина Сарај
 
{{Инфокутија Општини во Македонија|
Општината Сарај (тур. saray-дворец, особено кралски дворец, палата на владетел; некогаш: целата султанова послуга, стражата, харемот, т.е. царската куќа)е една од десетте општини кои го сочинуваат градот Скопје, главниот град на Република Македонија. Општината граничи со општина Јегуновце на северозапад, општина Желино на југозапад, општина Сопиште на југ, општина Карпош и општина Ѓорче Петров на исток и Косово на север. Низ општината поминуваат реките Вардар и Треска.
| име=Општина Сарај
Општината Сарај е најголема општина по површина во градот Скопје, со површина од 229,06 км квадратни. Според последниот попис од 2002 година, во општината живеат 35, 408 жители, од кои 5,232 живеат во општинскиот центар, додека остатокот живее во селата на територијата на општината Сарај.
| седиште=Град Скопје
Во општината Сарај се наоѓаат селата: Арнакија, Бојане, Буковиќ, Глумово, Горно Свиларе, Грчец, Дворце, Долно Свиларе, Кондово, Копаница, Крушопек, Ласкарци, Љубин, Матка, Паничари, Радуша, Раовиќ, Рашче, Рудник Радуша, Семениште, Чајлане и Шишево. Населението во општината го сочинуваат: Македонци, Албанци, Бошњаци, Роми и Турци.
| слика мапа=Map of Saraj Municipality, Macedonia.svg
Општината Сарај денес поседува модерен спортско рекреативен центар со едно големо фудбалско игралиште, три помали фудбалски терени, терен за кошарка, терен за одбојка и тенис, јавачки клуб, кајакраски клуб, како и патеки за трчање, парк за прошетки и неколку помали терени за одбојка кои се составен дел од кајакарскиот клуб „Ласта“.
| слика грб=Coat of arms of Saraj Municipality.svg
На самиот влез во општината, веднаш после новоизградениот мост, од левата страна, се наоѓа православната црква Св. Злата Мегленска. Изградбата на оваа црква е започната уште во 1996 година, но поради недостиг на финансии, финалниот надворешен изглед црквата го доби дури во 2007 година. Во црквата е изграден иконостасот, а ѕидовите во црквата за жал сеуште не се живописани.
| слика знаме=Flag of Saraj Municipality.svg
На само стотина метри повнатре во општината, исто така од левата страна се наоѓа џамијата Хусеин Шах-паша изградена во 1577/8 година.
| популација= 35.408
На територија на оптината Сарај, пред селото Глумово, до реката Треска, се наоѓа вештачкото езеро Треска кое од неодмана е порибено со најразновидни врсти на риба. Езерото поседува простор за камбување, како и постојани камп приколку во кои луѓе престојуваат во речиси секој период од годината. На ова езеро, пред неколку години се одржуваше и балканското првенство во риболов.
| проценка на популација= 39.510
За подобрување на животот на младите, во општината Сарај, во дворот на основното училиште „Борис Кидри“ (или во поново време „Наука“) е изградена модерна спортска сала во која редовно се одржуваат кошаркарски мечови од домашната лига. Исто така општината поседува и балон-сала за мал фудбал во која исто така редовно се оджуваат фудбалски турнири. Во истата сала функционира и карате клуб.
| датум на проценка= 31.12.2012
Во општината, меѓу другото, има и повеќе угостителски објекти меѓу кои добро познатиот ресторан Ореов Лад и ресторанот Ада.
| површина=229,06
Низ општината поминуваат автобусите со број: 32, 2, 56, 56а, 60, 12, што значително придонесуваат за секојдневното функционирање на општината. Тука е и ноќната линија на автобусот број 2 која функционира секој ден во неделата.
| густина=154,58
| број места=23
| градоначалник=Беким Мурати
| членови=19
| адреса=Општина Сарај 1000 Скопје
| телефон=02 2057-996, 02 2057-990
| факс=
| епошта=Imer.Selmani@Saraj.Org.Mk
| веб=www.saraj.gov.mk
Во| општината Сарајнаселени се наоѓаат селатаместа=Селата: [[Арнакија]], [[Бојане]], [[Буковиќ]], [[Глумово]], [[Горно Свиларе]], [[Грчец]], [[Дворце]], [[Долно Свиларе]], [[Кондово]], [[Копаница]], [[Крушопек]], [[Ласкарци]], [[Љубин]], [[Матка (Скопско)|Матка]], [[Паничари]], [[Радуша]], [[Раовиќ]], [[Рашче]], [[Рудник Радуша]], [[Сарај (село)|Сарај]], [[Семениште]], [[Чајлане]] и [[Шишево. Населението во општината го сочинуваат: Македонци, Албанци, Бошњаци, Роми и Турци.]]
}}
[[File:Saraj Municipality.svg|thumb|right|245px|Карта на општина Сарај со селските атари.]]
[[File:Ethnic groups of Saraj Municipality.svg|thumb|right|245px|Демографска карта на општина Сарај со селските атари.]]
'''Општина Сарај''' е [[Град Скопје|скопска општина]]. Моментален [[градоначалник]] е Беким Мурати.<ref>http://217.16.84.17/Results.aspx?RaceID=1&UnitID=66&IsPS=0&Turnout=0&LangID=1 Државна изборна комисија</ref> Општината не е дел од град Скопје, и е рурална општина.
 
 
== Географиja ==
 
== Историja ==
 
== Економија ==
 
== Демографија ==
 
== Општествени институции ==
 
== Администрација и политика ==
 
== Културни и природни знаменитости ==
 
== Редовни настани ==
 
== Личности ==
 
== Култура и спорт ==
 
== Иселеништво ==
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
* [http://abv.mk/company.aspx?id=28799 Општина Сарај во „АБВ - деловен именик“]
 
== {{Општина Сарај}}
{{Општини во Република Македонија}}
 
[[Категорија:Општина Сарај|*]]

Прегледник