Разлика помеѓу преработките на „Општина Сарај“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2.622 бајти ,  пред 6 години
дополнување, поправки, обновување, граматички поправкиилустрирање, поправки
с (Отстрането уредувањето на 79.126.220.52 (разговор), вратено на последната верзија на MacedonianBoy)
(дополнување, поправки, обновување, граматички поправкиилустрирање, поправки)
[[Податотека:Http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0e/Coat of arms of Saraj Municipality.svg|мини|десно]]
''Оваа статија се однесува на [[Град Скопје|скопската]] општина Сарај. За селото Сарај во [[општина Босилово]], видете [[Сарај (Босилово)]].''
{{== Општина Сарај}}
 
Општината Сарај (тур. saray-дворец, особено кралски дворец, палата на владетел; некогаш: целата султанова послуга, стражата, харемот, т.е. царската куќа)е една од десетте општини кои го сочинуваат градот Скопје, главниот град на Република Македонија. Општината граничи со општина Јегуновце на северозапад, општина Желино на југозапад, општина Сопиште на југ, општина Карпош и општина Ѓорче Петров на исток и Косово на север. Низ општината поминуваат реките Вардар и Треска.
{{Инфокутија Општини во Македонија|
Општината Сарај е најголема општина по површина во градот Скопје, со површина од 229,06 км квадратни. Според последниот попис од 2002 година, во општината живеат 35, 408 жители, од кои 5,232 живеат во општинскиот центар, додека остатокот живее во селата на територијата на општината Сарај.
| име=Општина Сарај
|Во општината населениСарај места=Селатасе наоѓаат селата: [[Арнакија]], [[ Бојане]], [[ Буковиќ]], [[ Глумово]], [[ Горно Свиларе]], [[ Грчец]], [[ Дворце]], [[ Долно Свиларе]], [[ Кондово]], [[ Копаница]], [[ Крушопек]], [[ Ласкарци]], [[ Љубин]], [[Матка (Скопско)|Матка]], [[Паничари]], [[Радуша]], [[Раовиќ]], [[Рашче]], [[Рудник Радуша]], [[Сарај (село)|Сарај]], [[Семениште]], [[Чајлане]] и [[Шишево]]. Населението во општината го сочинуваат: Македонци, Албанци, Бошњаци, Роми и Турци.
| седиште=Град Скопје
Општината Сарај денес поседува модерен спортско рекреативен центар со едно големо фудбалско игралиште, три помали фудбалски терени, терен за кошарка, терен за одбојка и тенис, јавачки клуб, кајакраски клуб, како и патеки за трчање, парк за прошетки и неколку помали терени за одбојка кои се составен дел од кајакарскиот клуб „Ласта“.
| слика мапа=Map of Saraj Municipality, Macedonia.svg
На самиот влез во општината, веднаш после новоизградениот мост, од левата страна, се наоѓа православната црква Св. Злата Мегленска. Изградбата на оваа црква е започната уште во 1996 година, но поради недостиг на финансии, финалниот надворешен изглед црквата го доби дури во 2007 година. Во црквата е изграден иконостасот, а ѕидовите во црквата за жал сеуште не се живописани.
| слика грб=Coat of arms of Saraj Municipality.svg
На само стотина метри повнатре во општината, исто така од левата страна се наоѓа џамијата Хусеин Шах-паша изградена во 1577/8 година.
| слика знаме=Flag of Saraj Municipality.svg
На територија на оптината Сарај, пред селото Глумово, до реката Треска, се наоѓа вештачкото езеро Треска кое од неодмана е порибено со најразновидни врсти на риба. Езерото поседува простор за камбување, како и постојани камп приколку во кои луѓе престојуваат во речиси секој период од годината. На ова езеро, пред неколку години се одржуваше и балканското првенство во риболов.
| популација= 35.408
За подобрување на животот на младите, во општината Сарај, во дворот на основното училиште „Борис Кидри“ (или во поново време „Наука“) е изградена модерна спортска сала во која редовно се одржуваат кошаркарски мечови од домашната лига. Исто така општината поседува и балон-сала за мал фудбал во која исто така редовно се оджуваат фудбалски турнири. Во истата сала функционира и карате клуб.
| проценка на популација= 39.510
Во општината, меѓу другото, има и повеќе угостителски објекти меѓу кои добро познатиот ресторан Ореов Лад и ресторанот Ада.
| датум на проценка= 31.12.2012
Низ општината поминуваат автобусите со број: 32, 2, 56, 56а, 60, 12, што значително придонесуваат за секојдневното функционирање на општината. Тука е и ноќната линија на автобусот број 2 која функционира секој ден во неделата.
| површина=229,06
| густина=154,58
| број места=23
| градоначалник=Беким Мурати
| членови=19
| адреса=Општина Сарај 1000 Скопје
| телефон=02 2057-996, 02 2057-990
| факс=
| епошта=Imer.Selmani@Saraj.Org.Mk
| веб=www.saraj.gov.mk
| населени места=Селата: [[Арнакија]], [[Бојане]], [[Буковиќ]], [[Глумово]], [[Горно Свиларе]], [[Грчец]], [[Дворце]], [[Долно Свиларе]], [[Кондово]], [[Копаница]], [[Крушопек]], [[Ласкарци]], [[Љубин]], [[Матка (Скопско)|Матка]], [[Паничари]], [[Радуша]], [[Раовиќ]], [[Рашче]], [[Рудник Радуша]], [[Сарај (село)|Сарај]], [[Семениште]], [[Чајлане]] и [[Шишево]]
}}
[[File:Saraj Municipality.svg|thumb|right|245px|Карта на општина Сарај со селските атари.]]
[[File:Ethnic groups of Saraj Municipality.svg|thumb|right|245px|Демографска карта на општина Сарај со селските атари.]]
'''Општина Сарај''' е [[Град Скопје|скопска општина]]. Моментален [[градоначалник]] е Беким Мурати.<ref>http://217.16.84.17/Results.aspx?RaceID=1&UnitID=66&IsPS=0&Turnout=0&LangID=1 Државна изборна комисија</ref> Општината не е дел од град Скопје, и е рурална општина.
 
 
== Географиja ==
 
== Историja ==
 
== Економија ==
 
== Демографија ==
 
== Општествени институции ==
 
== Администрација и политика ==
 
== Културни и природни знаменитости ==
 
== Редовни настани ==
 
== Личности ==
 
== Култура и спорт ==
 
== Иселеништво ==
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
* [http://abv.mk/company.aspx?id=28799 Општина Сарај во „АБВ - деловен именик“]
 
{{Општина Сарај}}
{{Општини во Република Македонија}}
 
[[Категорија:Општина Сарај|*]]
1

уредување

Прегледник