Крушево (Серско): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 5 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q2642867 (translate me))
сНема опис на уредувањето
{{Инфокутија за село во Егејска Македонија|
| слика мапа=
| име=КрушовоКрушево
| општина=
| околија=
|lon_min = 33
}}
[[Податотека:Alibotush Krushevo IMG 7919.jpg|мини|десно|280п|Поглед на КрушовоКрушево]]
[[Податотека:St. Prophet Elijah Krushevo ALIM4258.JPG|мини|десно|Црквата „[[Свети пророк Илија]]“ во КрушовоКрушево]]
'''КрушовоКрушево''' или '''КрушевоКрушово''' ([[грч.]] ''Αχλαδοχώρι'') е село во [[Егејска Македонија]]. Населението брои 1.208 жители.
 
== Географиja и местоположба ==

Прегледник