Разлика помеѓу преработките на „Рационализам“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 63 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с (Бот Брише: fi:Rationalism (missing) Менува: zh:理性主义)
{{внимание}}
Во [[епистемологија]]та и во најширока смисла, '''рационализaм''' е „секое гледиште кое се повикува на [[разум]]от како извор на знаењето.“ <ref>{{цитирана книга|title=A Dictionary of Philosophy|first=A.R.|last=Lacey|location=London|year=1996}}</ref> Во техничка смисла, тоа е метод или теорија „во која критериумот за вистината не е сензорен туку интелектуален и дедуктивен“.<ref>{{цитирана книга|title=Rationalism|first=Vernon J.|last=Bourke|year=1962}}</ref> Разни степени на примена на овој метод водат кон различни рационалистички гледишта, од умерените дека „разумот има предимство пред другите начини за стекнување на знаењата“, до радикалните позиции дека „разумот е единствен пат до знаењето“.
 
 
Попознати претставници на рационализмот се [[Сократ]], [[Платон]], [[Рене Декарт]], [[Готфрид Лајбниц]] и [[Имануел Кант]].
 
{{философија-никулец}}
 
== Наводи ==
{{reflist}}
 
 
{{Философија, навигациска кутија}}

Прегледник