Разлика помеѓу преработките на „Мудрост“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 1 бајт ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с (Робот: Брише nl:Wijsheid (strong connection between (2) mk:Мудрост and nl:Wijsheid (deugd)))
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
Под '''мудрост''' често се подразбираат способноста и желбата да се донесуваат избори што можат да добијат потврда по долгорочно испитување од многу луѓе. Во оваоваа смисла, да се оцени еден избор како „мудар“ значи дека дејството или не-дејството било [[стратегија|стратешки]] точно во однос на одредени широко прифатени [[вредност|вредности]].
 
{{Фило-никулец}}
 
Под '''мудрост''' често се подразбираат способноста и желбата да се донесуваат избори што можат да добијат потврда по долгорочно испитување од многу луѓе. Во ова смисла, да се оцени еден избор како „мудар“ значи дека дејството или не-дејството било [[стратегија|стратешки]] точно во однос на одредени широко прифатени [[вредност|вредности]].
 
[[Категорија:Философија]]

Прегледник