Разлика помеѓу преработките на „Општина Сарај“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 723 бајти ,  пред 7 години
с
Отстрането уредувањето на 79.126.220.52 (разговор), вратено на последната верзија на MacedonianBoy
(Тоа е тоа)
с (Отстрането уредувањето на 79.126.220.52 (разговор), вратено на последната верзија на MacedonianBoy)
''Оваа статија се однесува на [[Град Скопје|скопската]] општина Сарај. За селото Сарај во [[општина Босилово]], видете [[Сарај (Босилово)]].''
Скопската општина Сарај (тур. saray - дворец, особено кралски дворец, палата на владетел;некогаш: целата султанова послуга, стражата, харемот, т. е. царската куќа.)се наоѓа во скопксиот регион во Република Македонија. Во општината Сарај се наоѓаат селата: Арнакија, Бојане, Буковиќ, Глумово, Горно Свиларе, Грчец, Дворце, Долно Свиларе, Кондово, Копаница, Крушопек, Ласкарци, Љубин, Матка, Паничари, Радуша, Раовиќ, Рашче, Рудник, Радуша, Семениште, Чајлане и Шишево.
 
Населението во општина Сарај го сочинуваат: Македонци, Албанци, Бошњаци, Роми, Турци и други.
{{Инфокутија Општини во Македонија|
Општината Сарај е поврзана со општината Ѓорче Петров преку новоизградениот сообраќаен мост, како и преку пешачкиот мост кој го поврзува паркот во општината со општината Ѓорче Петров. Општината Сарај исто така е поврзана и со селото Нерези, преку селото Крушопек,село во општината Сарај.
| име=Општина Сарај
Општината Сарај се протега помеѓу реките Треска и Вардар кои се спојуваат во Паркот на општината Сарај, лоциран во Општина Сарај.
| седиште=Град Скопје
Во општината Сарај има неколку христијански и повеќе муслимански верски објекти. На самиот влез во општината се наоѓа црквата Св. Злата Мегленска, а веднаш потоа се наоѓа и главната џамија во оваа општина. Секако, во останатите села има и други верски објекти, џамии и цркви. И за крај, Сарај е општина, а не село !!
| слика мапа=Map of Saraj Municipality, Macedonia.svg
| слика грб=Coat of arms of Saraj Municipality.svg
| слика знаме=Flag of Saraj Municipality.svg
| популација= 35.408
| проценка на популација= 39.510
| датум на проценка= 31.12.2012
| површина=229,06
| густина=154,58
| број места=23
| градоначалник=Беким Мурати
| членови=19
| адреса=Општина Сарај 1000 Скопје
| телефон=02 2057-996, 02 2057-990
| факс=
| епошта=Imer.Selmani@Saraj.Org.Mk
| веб=www.saraj.gov.mk
| населени места=Селата: [[Арнакија]], [[Бојане]], [[Буковиќ]], [[Глумово]], [[Горно Свиларе]], [[Грчец]], [[Дворце]], [[Долно Свиларе]], [[Кондово]], [[Копаница]], [[Крушопек]], [[Ласкарци]], [[Љубин]], [[Матка (Скопско)|Матка]], [[Паничари]], [[Радуша]], [[Раовиќ]], [[Рашче]], [[Рудник Радуша]], [[Сарај (село)|Сарај]], [[Семениште]], [[Чајлане]] и [[Шишево]]
}}
[[File:Saraj Municipality.svg|thumb|right|245px|Карта на општина Сарај со селските атари.]]
[[File:Ethnic groups of Saraj Municipality.svg|thumb|right|245px|Демографска карта на општина Сарај со селските атари.]]
'''Општина Сарај''' е [[Град Скопје|скопска општина]]. Моментален [[градоначалник]] е Беким Мурати.<ref>http://217.16.84.17/Results.aspx?RaceID=1&UnitID=66&IsPS=0&Turnout=0&LangID=1 Државна изборна комисија</ref> Општината не е дел од град Скопје, и е рурална општина.
 
 
== Географиja ==
 
== Историja ==
 
== Економија ==
 
== Демографија ==
 
== Општествени институции ==
 
== Администрација и политика ==
 
== Културни и природни знаменитости ==
 
== Редовни настани ==
 
== Личности ==
 
== Култура и спорт ==
 
== Иселеништво ==
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
* [http://abv.mk/company.aspx?id=28799 Општина Сарај во „АБВ - деловен именик“]
 
{{Општина Сарај}}
{{Општини во Република Македонија}}
 
[[Категорија:Општина Сарај|*]]

Прегледник