Разлика помеѓу преработките на „Ferrari“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
'''Ферари''' S.p.A е италијански производител на автомобили со седиште во Маранело, Италија. Основан е од Енцо Ферари во 1929 година, како Скудериа Ферари, компанија која што спонзорирала возачи и произведувала тркачки автомобили како што е Ферари S.p.A, во 1947 година, пред да се ориентира кон производство на возила кои што се користат во сообраќајот. Во текот на својата историја, компанијата исто така е позната по своето континуирано учество на трки, особено во Формула Еден, каде што имала голем успех. Патничките автомобили на Ферари генерално се доживуваат како симбол на луксуз, богатство и престиж.
 
'''== Историја''' ==
 
Главна статија: Историја на Ферари
Ензо Ферари кога ја формираше Скудериа Ферари, немаше намера да произведува патнички автомобили( буквално „ Ферари Сабле“, најчесто значеше „ Тимот на Ферари“. во 1928 година беше спонзор за возачи аматери кои што имаа седиште во Модерна.
На 17 мај 2009 година во Маранело, Италија, 1957 250 Теста Роса ( ТР) беше даден на аукција, од страна на РМ Аукциите и Сотебу за 12.1 милион долари / светски рекорд во тоа време за најскапиот автомобил некогаш продаден на аукција. Тој рекорд сега е срушен од страна на Бугати Атлантик кој што беше продаден за повеке од 28 милиони долари.
 
'''== Мотоспорт''' ==
 
За целосната листа на тркачки автомобили на Ферари, видете ја листана на тркачките автомобили на Ферари.
 
1949 ААС 815 беше првиот тркачки автомобил кој што бил дизајниран од Ензо Ферари, иако не беше обележан како модел на Ферари.
 
'''== Скудериа Ферари''' ==
Главна статија: Скудериа Ферари
Скудериа Ферари има учествувано во голем број на класи во мотоспортот. и покрај тоа што моментално е вклучена само во Формула Еден. Тоа е единствениот тим кој што со континуитет се натпреварува во Светското првенство на Формула Еден уште од своето основање во 1950 година. Хозе Фроилан Гонзалез му ја донесе на тимот првата победа на Ф1 на Британските Гранд При награди.
Иако по 1973 година Скудериа Ферати повеќе не учествуваше во спортските автомобили, тие повремено имаа различни успешни спортски автомобили. Тие го вклучуваат и ББ 512 ЛМ во 1970-тите години, 333 СП кој што го освои ИМСА ГТ шампионатот во 1990-тите години, и во моментов Ф430 ГТ2 и ГТ3 кои што ги освојуваат сите првенства во нивните класи.
 
'''== Тркачки автомобили за други автомобили''' ==
Во текот на својата историја, Ферари правеше автобобили и за други учесници, кои што не се дел од тимот на Скудериа Ферари.
Во 1950-тите и 60-тите години, Ферари обезбеди автомобили за Формула Еден за голем број приватни учесници и други тимови. Еден многу познат пример е тимот на Тони Вандервел, кој што го претрка Тинвал Специјал кој што беше направен пред да ги направат своите Ванвал автомобили. Тркачкиот тим на Северна Америка се пласира во финалните три рунди од сезоната во 1969 година каде што беше последна прилика некој друг тим освен Скудериа Ферари да влезе во Светското Првенство Гранд При со автомобил на Ферари.
599 GTB Фиорано и F430 GT се користат во GT тркачките серии. Предизвикот на Ферари е да направи тркачка серија за Ферари F430. ајновиот супер автомобил на Ферари , 2006 FXX не е за пат, и поради тоа се користи само за на тркачки настани.
 
'''== Сегашни модели''' ==
Првото возило на Ферари беше 125 Ѕ спортки/тркачки модел. Во 1949 година, Ферари 166 Интер, првиот чекор на компанијата на Гранд Туринг пазарот, кој што се уште го сочинува најголемиот дел од продажбата на Ферари.
Неколку почетни автомобили опремени со каросерија се менувани од голем број производители како што се Пининфарина, Загато и Бертоне.
Компанијата исто така има произведено и 2+2 автомобили со предни мотори, кои што кулминираат во моменталните 612 Скаглиети и Калифорнија.
Ферари го воведе средниот мотор со 12 –цилиндричен дел со Берлинета Боксер во 1973 година. Подоцна Тестароса останува еден од најпознатите Ферари.
 
'''
== Супер автмобили''' ==
Најголемите напори во компанијата биле направени за пазарот на супер автомобилите. 1962 250 GTO може да се смета дека е прв во линијата на супер автомобили на Ферари, кој што се надградува на неодамнешните Ензо и FXX модели.
 
'''== Концепт автомобили и промоции''' ==
Ферари произведе голем прој на концепт автомобили, како на пример Ферари Митос. Додека некои од нив биле доста радикални ( како на пример Ферари Модуло) и никогаш не биле наменети за производство, другите како Ферари Митос покажаа стилски елементи кои што подоцна се вградени во производните модели.
Најновиот концепт за автомобил произведен од Ферари беше Ферари Милечили во 2010 година.
Исто така се произведуваа голем број на еднократни специјални верзии на патничките автомобили на Ферари , некои од нив биле нарачани од страна на богатите сопственици. Еден таков пример е Ферари Р4/5.
Програмот за специјални проекти е соработка од страна на Ферари со италијанските дизајнери на автомобили како Фиораванти, Пининфарина, и Загато за да се направат автомобили кои што ќе ги користат моделите на Ферари како структурна база. Првиот автомобил кој што е направен според овој програм е ЅР1, нарачан од страна на јапонски бизнис извршител. Вториот е Р540 Супербрзата Аперта, нарачана од американски ентузијаст.
 
'''Био== –горивоБио–гориво и хибридни автомобили''' ==
Ферари прави хибриди. F430 Спидер , работи на етанол, и беше прикажан во 2008 година на Детроид Ауто Шоу, Ферари најави дека хибридниот автомобил ќе биде во производство до 2015 година. Во 2010 година на Женева Мотор Шоу, Ферари ја претстави хибридната верзија на нивниот предводник 599. Харечен „HY-KERS Concept“, хибридниот систем на Ферари дава повеќе од 100 коњски сили на врвот на 599 Фиорано 612 НР.
 
'''== Конвенции за именување''' ==
Се до почетокот на 1980-тите години, Ферари следеше шема од три броја врз база на поместувањето на моторот.
- V6 и V8 моделите ја користат целосната зафатнина( во децилитри) за првите две цифри и бројот на цилиндри како трет. Така, 206 беше 2.0 L V6 погонско возило, додека 348 користи 3.4 L V8, иако за F355, последната цифра 5 се однесува на 5 вентили по цилиндер.
Во средината на 1990-тите години, Ферари ја додаде буквата „F“ на почетокот на сите модели пракса која пто беше прекината по F512M F355, но повторно присвоено со F430).
 
'''== Идентитет''' ==
Познатиот симбол на тимот за тркање на Ферари е Кавалино Рампанте , црн пастув на жолт штит, најчесто со буквите SF ( за Скудериа Ферари), со три зелени црти, бела и црвена ( Италијанските национални бои) на врвот. Патничките автомобили имаат правоаголна значка на капакот на моторот и, можно е и, да го имаат знакот на страните на двете предни клила , во близина на вратата. На 17 јуни 1923 година, Енцо Ферари победи на трката на патекатаСавио во Равена каде што тој ја запозна грофицата Паолина, мајка на грофот Франческо Барака, главен на италијанските воздушни сили и национален херој од Првата светска војна, оној кој што црташе коњи на неговите авиони. Грофицата го замоли Енцо да го користи овој коњ на неговите автомобили, нагласувајќи му дека тоа ќе му донесе многу среќа. Оригиналниот „коњ“ на авионот на Барака беше нацртан во црвено на бела постава во форма на облак, но Ферари избра да го направи коњот црн( како што беше нацртан во знак на жалост , откако еден пилот беше убиен во акција) и на тоа тој додаде жолта позадина , поради тоа што тоа е боја на градот Модена неговиот роден град. Ферари коњот, од самоит почеток беше значително оразличен од коњот на Барака во повече детаљи, најзабелезителен беше опашката која што во оригиналната верзија на Барака беше надолу.
Мотивот за коњот е стар, може да се најде на атнтичките монети. Сличен ваков црн коњ на жолт штит е Грбот на германскиот град Штутгарт, домот на Мерцедес-Бенз и дизајнот на Порше, и двата беа главни конкуренти на Алфа и на Ферари во 1930-тите години. Порше ито така го вклучува знакот на Штутгарт во своето корпоративно лого, центриран во амблемот на покраината Вутемберг. Коњот на Штутгарт со задните нозе стои цврсто на земја, како коњот на Барака, но различно од коњот на Ферари.
Кавалино рампанте е визуелен симбол на Ферари. Кавалино магазинот го користи името, о не и логото. Сепак, другите компании користат слични логоа: Аванти, Австриска компанија која што води над 100 бензиски пумпи, го користи логото со коњ кое што е скоро идентично на она на Ферари.
 
'''== Боја''' ==
Главна статија: Росо корса
Уште од 1920-тите години, италијанските тркачки автомобили на „[[Алфа Ромео]]“, „[[Мазерати]]“ и подоцна Ферари и [[Абарт]] беа (и често и сè уште се) обоени во „ црвено“ (Росо Корса). Ова беше вообичаено националната боја за тркање во Италија, како што беше препорачано од страна на организациите помеѓу Двете светски војни.Се однесува на националноста на тимот кој што се натпреварува, а не на производителот или возачот на автомобилот. Во таа шема, француските автомобили како Бугати беа сини, германските како Бенз и Мерцедес бели( од 1934 година итоа така метално сребрена), и британските зелени како на пример во средината на 1960-тите години Лотус и БРМ.
Интересно е дека, Ферати го освои Светското првенство во 1964 година со Џон Суртес со патпреварување на двете последни трки во Северна Америка со автомобили насликани во боите на АМерика бела и сина, како оние кои што не беа ставени од самата италијанска фабрика, туку од страна на Американскиот тркачки тим. Ова беше направено во знак на протес земајќи ги во предвид аргументите помеѓу Ферари и италијанските тркачки власти кои што се однесуваат на хомологацијата на новиот мотор на Ферари.
 
'''== Корпоративни работи''' ==
Во 1963 година, Ензо Ферари беше заинтересиран за продажба на Форд Мотор Компанијата. Форд потроши милиони долари за да направи ревизија на средствата на Ферари , како и за правни преговори само за да Ферари има разговори во доцна фаза. Ако договорот помине преку Ферари нема да се дозволи да се трка на Индијанаполис 500. Како резултат на тоа, производството на Форд GT40 започна во 1964 година и автомобилот успеа да го победи Ферари за 4години во ред на 24 часа на Ле Манс, од 1966 до 1969 година.
Во 1969 година, Фиат купи акции во „Ферари“ и „[[Ланча]]“, и тоа така врати назат 29% во Ферари за 800 милиони долари во 2006 година.
Ферари исто така поседува музеј, Галерија Ферари во Маранело, која што го покажува патот и тркачките автомобили и други предмети од историјата на компанијата.
 
'''== Технички партнерства''' ==
Ферари има долгогодишна соработка со Шел . Тоа е техничко партнерство со Ферари и Дукати за да се тестира и снабдувањето на гориво и масло за Формула Еден , Мото GP и Светските велосипетски тимови. На пример Шел V- Power премиум бензиннот се развивал во текот на многу години на техничката соработка помеѓу Шел и Ферари.
Ферари има договори за да ги снабдува моторите на Формула Еден на голем број други тимови во текот на годините, и во моментов го стабдуваснабдува тимот на Скудерија Торо Росо и Саубер F1.
 
'''== Историја на продажбата''' ==
Проценката на целосниот имот на Ферари и продадените коли во целата историја на компанијата изнесува околу 130 000.
Анонимен корисник

Прегледник