2 јуни (починале): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 24 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{| cellspacing="0" cellpadding="2" style="border-top:0px; {{#if: {{{боја|}}}|background-color:{{{боја}}}|background-color:transparent}};"
|valign="top" align="right"|[[657]] 
|[[Папа Евгениј I|Евгениј I]], римски папа.
|-
|valign="top" align="right"|[[1876]] 
|[[Светомир Николаевиќ]], српски пистаел.
|-
|valign="top" align="right"|[[1876]] 
|[[Христо Ботев]], бугарски револуционер.
|-
|valign="top" align="right"|[[1882]] 
|[[Џузепе Гарибалди]], [[Италијаиталија]]нски [[револуционер]] и [[демократ]], водач за обединување на [[Италија]] со револуција.
|-
|valign="top" align="right"|[[1937]] 
|[[Љубомир Милетиќ]], бугарски научник.
|-
|valign="top" align="right"|[[1984]] 
|[[Кирил Македонски]], македонски [[композитор]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1991]] 
|[[Ладислав Баришиќ]], македонски и југословенски ликовен критичар.
|}
<noinclude>

Прегледник