Разлика помеѓу преработките на „Петер Паул Рубенс“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 3 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q5599 (translate me))
с
| awards =
}}
'''Петар Паул Рубенс''' ([[Зегин]], {{роден на|28|јуни|1577}} - {{починал во|Антверпен|}}, {{починал на|30|мај|1640}}), фламански [[сликар]], еден од најголемите мајстори на барокниот стил. Соединувајќи ги најдобрите традиции на [[италија]]нското сликарството и сликарството во северниот дел на [[Европа]], тој создаде слики полни со драматика, еротика, раскош на костимите и сјај на боите.
 
== Наводи ==

Прегледник