Фудбалски куп на Македонија 1997-1998: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Infobox football league season | competition = Куп на Македонија | season = 1997–98 | winners...)
 
Нема опис на уредувањето
 
'''Македонскиот куп во фудбал 1997–98''' беше 6. издание на [[Куп на Македонија (фудбал)|Македонскиот Куп]]. Во оваа сезона шампион беше [[ФК Вардар|Вардар]].
 
== Прва рунда ==
{{Празна секција|дата=Јули 2010}}
 
==Осминафинале==
{{Празна секција|дата=Јули 2010}}
 
==Четвртфинале==
{{TwoLeg start}}
{{TwoLegResult|'''[[ФК Скопје|Скопје]]'''|| 2–1 |[[ФК Македонија Ѓорче Петров|Македонија Ѓорче Петров]]||1–1|1–0}}
{{TwoLegResult|[[ФК Беласица|Беласица]]|| 2–5 |'''[[ФК Вардар|Вардар]]'''||2–2|0–3}}
{{TwoLegResult|[[ФК Борец (Велес)|Борец]]|| 1-3 |'''[[ФК Силекс|Силекс]]'''||0–2|1–1}}
{{TwoLegResult|[[ФК Балкан|Балкан]]|| 0–2 |'''[[ФК Слога Југомагнат|Слога Југомагнат]]'''||0–0|0–2}}
|}
 
==Полуфинале==
{{TwoLegStart}}
{{TwoLegResult|'''[[ФК Слога Југомагнат|Слога Југомагнат]]'''|| 3–1 |[[ФК Силекс|Силекс]]||1–1|2–0}}
{{TwoLegResult|[[ФК Скопје|Скопје]]|| 0–5 |'''[[ФК Вардар|Вардар]]'''||0–4|0–1}}
|}
 
==Финале==
{{footballbox
|date=24 мај 1998
|team1=[[ФК Вардар|Вардар]]
|score=2 – 0
|team2=[[ФК Слога Југомагнат|Слога Југомагнат]]
|goals1=Крстев {{goal|75}}<br />Здравевски {{goal|88}}
|goals2=
|stadium=[[Национална Арена „Филип II Македонски“|Градски стадион]], [[Скопје]]
|attendance=
|referee=Сашо Лазаревски ([[Куманово]])
}}
 
{| class="wikitable" style="text-align: center; margin: 0 auto; width: 30%"
|-
!Куп на Македонија<br />1997-98 Победник
|-
|-
| '''[[ФК Вардар|Вардар]]''' '''3<sup>та</sup> титула''' <br />
|-
|}

Прегледник