Разлика помеѓу преработките на „Јероним Бос“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 8 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
 
== Живот ==
[[File:Alaert du Hamel 02 nlWPBosch-signature.jpgsvg|frameless|left]]
Хиеронимус Бос е роден како Јерун ван Акен („од [[Ахен]]“). Потпишувал доста слики како ''Bosch'' (среднохоландски изговор. „Бос“). Презимето доаѓа од неговото родно место, [[Хертогенбос]], честопати нарекувано „Ден Бос“.
 
5

уредувања

Прегледник