Очна празнина: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 203 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
 
| DorlandsSuf = 12594914
}}
'''Очната празнина''', '''очна јама''' или '''орбита''' е празнина во [[череп]]от во која е сместено окото и помошниот апарат за гледање. Кај луѓето волуменот на орбитата е 30 ml, од кои окото зафаќа волумен од 6.5 ml.<ref>Duane's Ophthalmology, Chapter 32 ''Embryology and Anatomy of the Orbit and Lacrimal System''. (eds Tasman W, Jaeger EA) Lippincott/Williams & Wilkins, 2007</ref>
 
== Коски ==
* [[непчена коска]]
* [[клинеста коска]]
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Череп]]

Прегледник