Очна празнина: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 436 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{Infobox Anatomy
| Name = Орбита
| Latin = Orbis
| GraySubject = 46
| GrayPage = 188
| Image = Eye orbit anatomy anterior2.jpg
| Caption = Слика на десната орбита со окото.
| Image2 =
| Caption2 =
| System =
| Precursor =
| MeshName = Orbit
| MeshNumber = A02.835.232.781.324.690
| DorlandsPre = o_05
| DorlandsSuf = 12594914
}}
'''Очната празнина''', '''очна јама''' или '''орбита''' е празнина во черепот во која е сместено окото и помошниот апарат за гледање. Кај луѓето волуменот на орбитата е 30 ml, од кои окото зафаќа волумен од 6.5 ml.
 

Прегледник