Количество супстанција: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 39 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q104946 (translate me))
сНема опис на уредувањето
'''Количество супстанца''' е [[физичка величина]] која го карактеризира количеството на еднотипните градбени единки кои се содржат во дадена [[супстанца]]. Како градбени единки се сметаат сите оние честици од кои се состои супстанцата ([[атом]]и, [[Молекула|молекули]], [[јон]]и, [[електрон]]и или било кои други честици). [[Единица мерка]] за количество супстанца во [[SI]] е [[Мол (хемија)|мол]] (mol).
 
Оваа физичка величина се користи за мерење на макроскопски количества супстанца во оние случаи кога за бројниот опис на изучуваните процеси е неопходно да се земе предвид микроскопската градба на супстанците, на пример, во [[хемија]]та, при изучувањето на процесот на [[електролиза]], или во [[термодинамика]]та, при опишувањето на равенката за состојбата на [[Идеален гас|идеалниот гас]].
 
При опишувањето на [[Хемискахемиска реакција|хемиските реакции]], количеството супстанца се јавува како посоодветна величина отколку [[маса]]та, бидејќи молекулите заемодејствуваат независно од нивната маса во количества кои се умножки од цели броеви.
 
На пример, при реакцијата на согорување на [[водород]]от (2H<sub>2</sub> + O<sub>2</sub> → 2H<sub>2</sub>O), потребно е двапати поголемо количество супстанца водород отколку [[кислород]]. Според ова, масата на водородот кој учествува во реакцијата е околу 8 пати помала од масата на кислородот (бидејќи [[атомска маса|атомската маса]] на водородот е приближно 16 пати помала од атомската маса на кислородот). На ваков начин, користењето на количество супстанца ја забрзува интерпретацијата на израмнувањето на реакцијата: соодносот меѓу количествата на реагирачките супстанци непосредно ги одразува коефициентите во равенките.

Прегледник