Марија II: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 30 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
| reign = 13 февруари 1689 – 28 декември 1694
| coronation = 11 април 1689
| predecessor = [[ЏејмсЈаков II]]
| successor = [[Вилијам III]]
| regent = Вилијам III &и II
| reg-type = Сокралица
| spouse = Вилијам III &и II
| spouse-type = Браченбрачен другар
| house = [[Династија Стјуард]]
| styles = ''HM'' Кралица<br />''НВ'' [[Принцеза од Орање]]<br />''НВ'' Леди Мери
| father = [[ЏејмсЈаков II]]
| mother = [[Лејди Ана Хид]]
| date of birth = {{Birth date|1662|04|30|df=yes}}
| place of burial = [[Вестминстерска капела]], Лондон
}}
'''Мери II''' ({{lang-en|Mary II}}; {{роден на|30|април|1662}} во {{роден во|Лондон|}}, [[Англија]] - {{починал на|28|декември|1694}} {{починал во|Лондон|}}) — [[кралица на Англија]] (од [[1689]]- до [[1694]]) година.
 
== Биографија ==
Таа била ќерка на кралот [[ЏејмсЈаков II]], католички преобратена, таа била одгледана како протестантка и во [[1677]] година сее омажила за својот братучед, [[Вилем Орански]]. Тие живееле во [[Холандија]] сè додека англиските благородници спротиставени на прокатоличката политика на ЏејмсЈаков не ги поканиле Вилијам и Мери да го земат англискиот трон. Откако Вилијам со истоварил со холандската војска ([[1689]]), ЏејмсЈаков избегал избегал и Мери и Вилијам (како крал Вилијам III) станале владетели на [[Англија]] (1689). Мери уживала во големата популарност, и нејзините холандски вкусови имале големо влијание на англиското грнчарство, уредување на градините и внатрешното уредување. Таа умрела од сипаници на возраст од 32 години.
 
 
{{биографијаАнглија-био-никулец}}
 
{{Англиски монарси}}
{{DEFAULTSORTОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Марија II}}
[[Категорија:Шкотски кралици]]
[[Категорија:Англиски кралици]]

Прегледник