Каваја: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 39 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 30 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q46702 (translate me))
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:KavajaLagja MosqueKavajë.jpg|thumb|270px|Џамија и саат-кула во Каваја]]
 
'''Каваја''' ({{lang-sq|Kavajë}}) е град во западна [[Албанија]] во [[Каваја (округ)|истоимениот округ]]. Се наоѓа на неколку километри од бреговите на [[Јонско Море|Јонското Море]]. Според пописот од 2001 година, во градот живееле 24,817 жители.
Анонимен корисник

Прегледник