Разлика помеѓу преработките на „Паоло Веронезе“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Луѓе од Верона со помош на HotCat)
с
[[Податотека:Paolo Veronese 007.jpg|300px|thumb|„[[Гозбата во Левиевиот дом]]“ (1573), едно од најголемите платна на XVI век. Содржината на сликава довела до истрага од страна на Инквизицијата.]]
[[Податотека:The_Family_of_Darius_before_Alexander_by_Paolo_Veronese_1570.jpg|thumb|right|300px|„[[Семејството на Дариј пред Александар]]“ (1570)]]
'''Паоло Веронезе''' ([[Италијански јазик|италијански]]: ''Paolo Veronese''; [[1528]] – {{починал на|19|април|1588}}) — важен [[Венеција|венецијански]] [[Ренесанса|ренесансен]] [[сликар]]. Родено име му било '''Паоло КаљиариКалјари''' или '''Паоло Калијари''' (''Paolo Cagliari'' или ''Paolo Caliari'')<ref>Rearick, W. R.: ''The Art of Paolo Veronese 1528–1588'', стр. 20. National Gallery of Art, 1988. На неговата прва позната слиак е потпишан како „P. Caliari F.“ - ова е присвоено презиме, бидејќи по сите наоди може да се заклучи дека неговите родители немале презиме.''</ref>. Го завикале „Веронезе“ бидејќи родум бил од [[Верона]].
 
Како младич, Веронезе учел кај локалните венецијански уметници како [[Џовани Франческо Карото]]. Потоа за кратко се преселил во [[Мантова]] во [[1548]] (каде насликал [[фреска|фрески]] во главната катедрала, [[Дуомо]]) пред да се врати во [[Венеција]] и да ја започне својата плодна кариера.

Прегледник