Централно Конго: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2 бајти ,  пред 8 години
с
Нема опис на уредувањето
==Историја==
 
Покраината Долно Конго првобитно се нарекувала '''Централно Конго''' (''{{јаз|fr|Kongo Central}}''),<ref>{{нмс |title=Constitution de la République Démocratique du Congo du 1er août 1964 |work=Global Legal Information Network |url=http://www.glin.gov/view.action?glinID=191255 |year=1964 |accessdate=22 May 2012}} (Член 4)</ref><ref>{{нмс |title=Constitution de la République Démocratique du Congo du 24 juin 1967 |work=Global Legal Information Network |url=http://www.glin.gov/view.action?glinID=191256 |year=1967 |accessdate=22 May 2012}} (Член 1)</ref> а потоа '''Долен Заир''' (''{{јаз|fr|Bas-Zaïre}}''). Во вреетовремето на остамостојувањето на ДР Конго, оваа територија била дел од поголемата покраина [[Леополдвил]], во чиј состав влегувале подрачјата на градот [[Киншаса]] и окрузите [[Кванго (округ)|Кванго]], [[Квилу]] и Мај-Ндомбе.
 
==Географија==

Прегледник