12 април (родени): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 26 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{| cellspacing="0" cellpadding="2" style="border-top:0px; {{#if: {{{боја|}}}|background-color:{{{боја}}}|background-color:transparent}};"
|valign="top" align="right"|[[570]] 
| [[Мухамед]] — [[пророк]] и верски водач, основач на [[ислам]]от.
|Во околината на [[Мека]] (денешна [[Саудиска Арабија]]) роден е врховниот пророк во [[Ислам]]от и политички водач [[Мухамед]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1484]] 
|[[Антонио да Сангало Помладиот]], важен италијански [[архитект]] од времето на [[Ренесанса]]та.
|-
|valign="top" align="right"|[[1577]] 
|[[Кристијан IV од Данска|Кристијан IV ]], дански крал.
|-
|valign="top" align="right"|[[1748]] 
|[[Антоан Лоран де Жисје]], француски ботаничар, [[биолошка класификација|класификатор]] на [[цветни растенија|цветните растенија]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1823]] 
|[[Александар Островски]], руски драматург.
|-
|valign="top" align="right"|[[1839]] 
|[[Николај Пржевалски]], руски истражувач.
|-
|valign="top" align="right"|[[1851]] 
|[[Едвард Волтер Маундер]], англиски астроном .
|-
|valign="top" align="right"|[[1852]] 
|[[Фердинанд фон Линдеман]], германски математичар.
|-
|valign="top" align="right"|[[1866]] 
|[[Принцеза Викторија одПруска]] — [[кралство Прусија|пруска]]. принцеза
|-
|valign="top" align="right"|[[1851]] 
|[[Едвард Волтер Маундер]], англиски астроном .
|-
|valign="top" align="right"|[[1871]] 
|[[Јоанис Метаксас]], грчки фашист и диктатор.
|-
|valign="top" align="right"|[[1921]] 
|[[Сократ Маркилов]], македонски борец.
|-
|valign="top" align="right"|[[1961]] 
|[[Лиза Џерард]], австралиска пејачка.
|-
|valign="top" align="right"|[[1971]] 
|[[Шенон Доерти]], американска актерка.
|-
|valign="top" align="right"|[[1986]] 
|[[Блерим Џемаили]], швајцарски фудбалер со македонско потекло.
 
|}

Прегледник