Разлика помеѓу преработките на „Иван I“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземен 11 бајт ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 38 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q185316 (translate me))
с
|}}
 
'''Иван I ДаниловиќДанилович Калита''' (на [[руски јазик|рускирус.]] ''Ива́н I Дани́лович Калита''́) бил [[кнез]] на [[Московско кнежество|Московското кнежество]] ([[1325]]-[[1340]]) и [[голем кнез]] на [[Владимирско-Суздалското кнежество]] ([[1328]]-[[1340]]). Тој е син на московскиот кнез [[Даниел Московски]] и брат на големиот кнез [[Јуриј III]].
 
== Биографија ==

Прегледник