Јозеф Хајдн: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 100 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Податотека:Haydn portrait by Thomas Hardy (small).jpg|мини|215п|Портрет од Томас Харди, 1792]]
'''Франц Јозеф Хајдн''' ([[Германски јазик|германскигер.]]: ''Franz Joseph Haydn''); ({{роден на|31|март|1732}} – {{починал во|Виена}}, {{починал на|31|мај|1809}}) — [[Австрија|австриски]] [[композитор]]. Во извонредно големиот опус (104 симфонии, 83 гудачки квартети, повеќе од 20 опери), тој го усоврши изразот на симфониското музицирање.
 
Роден е во австриското село Рорау, а љубовта кон музиката ја наследил од своите родители.

Прегледник