Разлика помеѓу преработките на „Таксономија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 1 бајт ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 73 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q7211 (translate me))
с
[[Податотека:Taxonomic hierarchy mk.svg|мини|десно|250п|Таксономска хиерархија]]
 
'''Таксономија''' (од [[грч.]] τάξις = „редослед“ и νομία = „начин“)<ref>{{цмс|url=http://www.etymonline.com/index.php?term=taxonomy |title=Taxonomy |work=Online Etymology Dictionary |last=Harper |first=Douglas |accessdate=18 април 2011}}</ref> е [[наука]] која се занимава со распознавање на [[вид (биологија)|видовите]] и нивно распоредување во систем на [[биолошка класификација|класификација]].<ref name=Judd>Judd, W.S., Campbell, C.S., Kellog, E.A., Stevens, P.F., Donoghue, M.J. (2007) Taxonomy. In ''Plant Systematics - A Phylogenetic Approach, Third Edition''. Sinauer Associates, Sunderland.</ref><ref name=Simpson>{{цитирана книга|last=Simpson|first=Michael G.|title=Plant Systematics|year=2010|publisher=Academic Press|isbn=9780123743800|edition=II|chapter=Chapter 1 Plant Systematics: an Overview}}</ref> Ова го прави со помош на таксономски единици наречени „[[таксон]]и“, кои ги доведува во извесен [[хиерархија|хиерархиски]] распоред. Пример за современа класификација е онаа на [[Група за истражување на филогенијата на скриеносемените растенија|Групата за истражување на филогенијата на скриеносемените растенија]] изработена во 2009 која се однесува на сите постоечки фамилии на [[скриеносеменици|цветни растенија]] (наречена „систем [[APG III]]“).<ref name="apgiii">{{цитирање|last=Angiosperm Phylogeny Group |year=2009 |title=An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG III |journal=Botanical Journal of the Linnean Society |volume=161 |issue=2 |pages=105–121 |url=http://www3.interscience.wiley.com/journal/122630309/abstract |accessdate=10 декември 2010 |doi=10.1111/j.1095-8339.2009.00996.x }}</ref>
 
== Историја ==

Прегледник