Халоген: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 72 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q19605 (translate me))
Нема опис на уредувањето
'''Халогените елементи''' се хемиските елементи во групата 17 (стар стил: VIIAVIIB) од периодниот систем. Се состои од елементите: [[флуор]] (F), [[хлор]] (Cl), [[бром]] (Br), [[јод]] (I), [[астат]] (At), и синтетскиот елемент [[Унунсептиум]] (Uus).
[[Енергија на јонизација|Енергијата на јонизацијата]] и [[електронегативност]]а опаѓаат со зголемувањето на атомскиот број на елементот во групата.
== Диатомски халогени молекули ==
Анонимен корисник

Прегледник