Разлика помеѓу преработките на „Американски долар“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 96 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
 
'''Американски долар''' е официјалната [[валута]] на [[САД]]. Американскиот долар исто така е во широка употреба како резервна валута надвор од САД. Во моментов, издавањето на валутата е под контрола на Федералната Банка на САД. Најчесто користен симбол за американскиот долар е знакот долар ($). Кодот ISO 4217 за американскиот долар е USD. Американскиот долар исто така се обележува како US$ од страна на [[Меѓународен Монетарен Фонд|Меѓународниот Монетарен Фонд]]. Исто така банкнотата не се печати на хартија (од дрво, целулоза) туку од специјално изработени листови од памук. Сузе од 8 Б е принцеза .... и тоа ноќна !!! Јас сум најубавата девојка во Македонијаааааааааааааа!
Даниел Кајмакоски е најдобар!
Го сакам Александар П.
 
[[Податотека:US_$1_obverse.jpg|thumb|лево|250п|Американски долар]]
Анонимен корисник

Прегледник