Разлика помеѓу преработките на „Костур (округ)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 188 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
 
'''Костур''' ([[грчки јазик|грчки]]: ''Καστοριάς'') — [[префектури на Грција|округ]] во [[Егејска Македонија]], денес Грција. Административен центар е градот [[Костур (Грција)|Костур]]. Релјефот на префектурата е претежно планински, што ја прави една од најмалкунајслабо населените префектуриокрузи во Грција.
 
== Географија ==
! Општина !! YPES код !! Седиште (доколку е различно) !! Поштенски код !! Повикувачки бр.
|-
| [[Агија ТриадаМанјак]] || 2501 || [[Манјак]] || 521 00 || 24670-81
|-
| [[Агии АнагириГоренци]] || 2502 || [[Горенци]] || 520 52 || 24670-51
|-
| [[АкритесРевани]] || 2503 || [[Ревани]] || 520 58 || 24670-91
|-
| [[Вич (општина)|Вич]] || 2506 || [[Тиолишча]] || 520 59 || 24670-72
|-
| [[Јон Драгумис (општина)|Јон Драгумис]Богатско] || 2508 || [[Богатско]] || 520 53 || 24670-95
|-
| [[Костур]] || 2509 || || 521 00 || 24670-2 through 3
| [[Македон (општина)|Македон]] || 2513 || [[Маврово (Костурско)|Маврово]] || 520 56 || 24670-74
|-
| [[Нестрам]](Несторио) || 2514 || || 520 51 || 24670-31
|-
| [[Хрупишта]] (Орестида) || 2515 || || 522 00 || 24670-2
| [[Грамошта (село)|Грамошта]] (Грамос) || 2507 || || 522 00 || 24670-42
|-
| [[Кастраки (општина)|КастракиКосинец]] || 2510 || [[Косинец]] || 520 50 || 24670-86
|}
 

Прегледник