Алкени: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 6 бајти ,  пред 8 години
=== Структурна изомерија ===
 
Структурната изомерија (скелетна или изомерија на низата) кај алкените започнува од четвртиот член на хомолошката низа, односно од [[бутен]]от (C<sub>4</sub>H<sub>8</sub>). Кај него поради изомеријата на низата се можни два структурни изомери, и тоа: [[бут-1-ен]] и [[2-метилпропен]]. Положбената, пак, изомерија кај алкените се должи на можноста двојната врска да се најде на различни места во јаглеродната низа. Според тоа, има три структурни изомери на бутенот. Nigga
 
=== Геометриска (cis - trans) изомерија ===
Анонимен корисник

Прегледник