Прејди на содржината

Култ: Разлика помеѓу преработките

Одземени 1.508 бајти ,  пред 8 години
Ја заменувам страницата со 'сднсдфкјасфнјкасфдкјсдгхклјбкабхгбгд'
[проверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
(Ја заменувам страницата со 'сднсдфкјасфнјкасфдкјсдгхклјбкабхгбгд')
сднсдфкјасфнјкасфдкјсдгхклјбкабхгбгд
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Култ''' е [[религија]] или религиозна секта која најчесто се смета дека е екстремистичка или лажна и нејзините следбеници често живеат на неконвенционален начин под водство на авторитативен и харизматичен водич. Култот исто така може да се дефинира и како опсесивна, особено пребирлива предаденост или почит кон некоја личност или принцип. Се занимава, главно, со проблемите на индивидуата, како што е болеста, оттуѓеноста и сл. Религиозните чувства кај култот се изразуваат преку поегзотични ритуали од оние на другите религиозни облици.
 
{{Никулец од областа на религијата}}
 
[[Категорија:Социјална психологија]]
[[Категорија:Религија и општество]]
 
[[ar:طائفة]]
[[bg:Секта]]
[[cs:Sekta]]
[[da:Sekt]]
[[de:Sekte]]
[[en:Cult]]
[[es:Secta]]
[[fr:Secte]]
[[he:כת]]
[[ia:Culto]]
[[is:Sértrúarsöfnuður]]
[[it:Setta religiosa]]
[[ja:カルト]]
[[ko:컬트]]
[[lt:Kultas]]
[[ms:Organisasi ajaran sesat]]
[[nl:Sekte]]
[[pl:Sekta]]
[[th:ลัทธิบูชา]]
[[zh:邪教]]
Анонимен корисник