Разлика помеѓу преработките на „Ризница (Викимедија)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 114 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q565 (translate me))
с
Text Word Count 746
Document URL: [http://proquest.umi.com/pqdweb?did=1044826021&sid=1&Fmt=4&clientId=76566&RQT=309&VName=PQD Proquest URL]
ProQuest (subscription); посетена на 6 август, 2007</ref> Таа е проект на [[Фондација Викимедија|Фондацијата Викимедија]], а податотеките што се подигнати на Ризницата може да се користат од сите проекти на Викимедија<ref>{{цитирана веб страницанмс |url=http://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:First_steps/Reuse#Embedding_Commons’_media_in_Wikimedia_projects |title=Embedding Commons’ media in Wikimedia projects |publisher=Wikimedia Commons }}</ref> на сите [[Јазик|јазици]], односно [[Википедија]], [[Викикниги]], [[Викиизвор]] и [[Викивести]], или за преземање и користење на друго место, бидејќи целата содржина е или во [[Јавен домен|јавниот домен]] или е издадена под слободни лиценци како [[ГНУ-ова лиценца за слободна документација|ГНУ-овата лиценца за слободна документација]].<ref name=BBC>{{цитирана веб страницанмс |url=http://news.bbc.co.uk/2/hi/technology/4450052.stm |last=Twist |first=Jo |title=Open media to connect communities |publisher=[[BBC News]] |date=20 ноември 2005 }}</ref>
 
Во јануари 2008, Ризницата содржела повеќе од 2 милиони мултимедијални податотеки, додека на крајот од 2012 година 15 милиони.

Прегледник