Џон Едвард Греј: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
}}
 
'''Џон Едвард Греј''' ({{lang-en|John Edward Gray}}; [[12 февруари]] [[1800]] – [[7 март]] [[1875]]) е [[Велика Британија|британски]] [[зоологија|зоолог]], постар брат на [[Џорџ Роберт Греј]] и син на фармакологот и ботаничар Семјуел Фредерик Греј (1766–1828).
 
Греј раководел со зоолошкото одделение на [[Британски музеј|Британскиот музеј]] во [[Лондон]] од 1840 до крајот на 1874 г, пред [[природонаука|природонаучниот]] дел да му припадне на [[Природонаучен музеј (Лондон)|Природонаучниот музеј]]. Издал неколку каталози на музејските збирки, меѓу нив и опширни дела за групирањето на [[животни]]те и трудови за нови [[вид (биологија)|видови]]. Благодарение на неговите заложби, зоолошките примероци на музејот станале меѓу најдобрите во светот.

Прегледник